arrow_back
Zpět na blog
3D tisk
cirkulární ekonomika
Design
Ekodesign
Ekologie
PET
Plastenco
upcyklace

Cirkulární ekonomika a upcyklace

12.11.24
Environmentální odpovědnost se stává stále více klíčovou prioritou. V Plastenco hledáme nové způsoby, jak spojit estetiku s ekologickými principy. Jedním z těchto přístupů, který stále více rezonuje v designu je cirkulární ekonomika. Jakožto ambasadoři tohoto přístupu, hraje pro nás důležitou roli jeho propagace a realizace v praxi.

Cirkulární ekonomika a upcyklace

Environmentální odpovědnost se stává stále více klíčovou prioritou. V Plastenco hledáme nové způsoby, jak spojit estetiku s ekologickými principy. Jedním z těchto přístupů, který stále více rezonuje v designu je cirkulární ekonomika. Jakožto ambasadoři tohoto přístupu, hraje pro nás důležitou roli jeho propagace a realizace v praxi.

 

Circular School

Projekt Circular School, který vznikl pod taktovkou Pražského inovačního institutu, přináší koncept cirkulární ekonomiky do škol prostřednictvím inovativního vzdělávání. Cílem projektu je se podílet na rozšiřování povědomí, jak může cirkulární ekonomika fungovat v každodenním životě mladých lidí a je úspěšně otestován na sedmnácti pražských základních školách.

V tomto roce na projekt navazují další dvě nové aktivity: Mezinárodní program Erasmus + nazvaný Circular School – Towards Circular Schools trough Inclusive Education, na němž spolupracují s partnery z Česka, Slovenska, Portugalska a Itálie, a program Cirkulární školy – otevřená platforma pro podporu škol jako cirkulárních hubů, který je podpořen z prostředků SFŽP. Ten realizuje společně s několika menšími neziskovými organizacemi Kokoza, Zachraň jídlo, SWAP Prague a ReKáva a s dvanácti školami z Prahy a ze Středočeského kraje. Do aktivity se zapojilo i Plastenco a ekodesignérská platforma Reborn Design.

 

Cirkulární Questing

17. října se v pražských uličkách konal Cirkulární Questing. Proč cirkulární questing? Pojem cirkulární ekonomika znamená v překladu oběhové hospodářství. Jednou z hlavních zásad cirkularity v ekonomice je uzavřený materiálový cyklus, kde se každý zdroj využívá opakovaně, a tím se minimalizuje jeho ztráta. Tento model ale kontrastuje s tradičním lineárním modelem „vytěž – vyrob – vyhoď“, který dominuje ve většině současných ekonomik.

 

Pražský inovační institut

Z odpadu k produktům s vyšší přidanou hodnotou.

Téma zastávky na PII byla Upcyklace, která je jednou z klíčových technik cirkulární ekonomiky. Jedná se o proces přeměny starých, nepotřebných materiálů na produkty s vyšší přidanou hodnotou, což je rozdíl oproti běžné recyklaci, která často vede k degradaci materiálů. Díky upcyklaci se staré materiály nepromění v odpad, ale dostávají nový život a funkci.

Příkladem úspěšné upcyklace je výzva Reborn Design. Výstava ukázala, jak lze z odpadních materiálů vytvořit funkční, kvalitní, designové produkty, které jsou atraktivní pro spotřebitele. Z odpadků směřujících na skládku nebo do spalovny, tak studenti vysoké školy vytvořili něco nového, v ideálním případě ještě lepšího. Vynalézání nových účelů pro „staré“ materiály dnes patří k velkým designovým ekotrendům. 

I letos se ukázalo, že mladé hlavy dokážou z hromady odpadků vytvořit něco krásného. Stačí jim dát k dispozici dostatek prostředků, zázemí a oni během několika týdnů vytvoří designové prototypy svítidel, květináčů, vypínačů a sedátek.

V další části KAFELÍMEK návštěvníci zjistili jaká je představa začínajících designérů o budoucnosti pití kávy a že pro jednorázové kelímky v ní není místo. Děti mohly ponořit své ruce do krabice plné recyklovaných dílků stavebnice TOTEMO a pro ty, které zajímalo, jak to dopadne, když se do výroby produktů zapojí houba byla připravená miniexpozice inovativního startupu MYCO. A samozřejmě nechyběly výrobky Plastenco z recyklovaného plastu vyrobené 3D tiskem. 

 

Kampus Hybernská

Cirkulární dílna

Skvělým příkladem byla Cirkulární dílna v Kampusu Hybernská, která prezentuje celou řadu cirkulárních přístupů.

Staré věci zde dostávají šanci na nový život a místo toho, aby se vyhodily, se opraví a slouží dál. Dílna také půjčuje vlastní nářadí, takže pokud budete potřebovat něco opravit, stačí si ho zde zapůjčit a sdílet s ostatními. Dílnu vede tým zkušených řemeslníků, kteří se s vámi podělí nejen o nářadí, ale také o know how. Ve skladu Cirkulární dílny jsou k dispozici i odpadové materiály a polotovary, které lze přetvořit v nové objekty. Nejenže sem můžete přijít pracovat na vlastním projektu, ale také se zde pořádají pravidelné workshopy ke konkrétním tématům.

Skautský institut na staromáku

Třetí zastávka Cirkulárního questingu se nacházela ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí, kde návštěvníky čekala miniexpozice o městském kompostování. Klíčovým prvkem byl vermikompostér od společnosti Kokoza, která je partnerem projektu Cirkulární školy. Žížaly, základní součást kompostéru, byl v přímém přenosu “žížalí televize”, připravené představit návštěvníkům, jak správně třídit a kompostovat bioodpad ve městech.

Na stanovišti s kompostérem byl k dispozici technik, který podrobně vysvětlil celý proces, od třídění odpadu po jeho přínosy pro domácí zahradničení. Tento způsob kompostování přivádí do domácnosti živou přírodu, která obohacuje půdu pro rostliny a přispívá k rozvoji bujné “domácí džungle”. Vermikompostér je tak praktickým řešením pro udržitelné hnojení městských bytů.

Questing uzavíral startup ReKáva, ukázkový příklad cirkulární ekonomiky ve městě. Tento projekt nejenže podporuje pěstování hlívy ústřičné na kávové sedlině, ale zavádí i svozovou službu, která sbírá kávovou sedlinu z pražských kaváren a dopravuje ji do komunitních zahrad ke kompostování.

 

Již řadu let se zaměřujeme na udržitelná řešení a v naší tvorbě klademe důraz nejen na inovativní design, ale také na využití recyklovaných a upcyklovaných materiálů.

V Plastenco se snažíme být nejen lídrem v oblasti ekodesignu, ale také klíčovým hráčem v rozvoji cirkulární ekonomiky. Snažíme se podporovat projekty, jako je Circular School či Reborn Design a podporujeme také nové přístupy a inovace, které mají reálný dopad na naše prostředí. Odpad nemusí být jen problémem, ale zdrojem pro nové produkty a příležitosti.