arrow_back
Zpět na blog
3D tisk
Design
Ekodesign
konference

Nové trendy v oblasti 3D tisku: Rozhovor s Ing.arch. Kateřinou Sýsovou, PhD.

27.9.24
Nedávno měl náš tým možnost zúčastnit se v rámci Fakulty architektury ČVUT konference eCAADe, která se konala na Kypru. Naše spoluzakladatelka Ing. arch. Kateřina Sýsovou, PhD spolu s týmem Ing. arch Ondrou Cigánikem a MgA Danielem Svitákem se věnovala diskuzím o nejnovějších trendech v oblasti 3D tisku. Konference přinesla cenné informace o biologicky rozložitelných materiálech, nových technikách tisku a inovací, které mají potenciál změnit přístup k designu a výrobě.

Nedávno měl náš tým možnost zúčastnit se v rámci Fakulty architektury ČVUT konference eCAADe, která se konala na Kypru. Naše spoluzakladatelka Ing. arch. Kateřina Sýsová, PhD spolu s týmem Ing. arch Ondrou Cigánikem a MgA Danielem Svitákem se věnovala diskuzím o nejnovějších trendech v oblasti 3D tisku. Konference přinesla cenné informace o biologicky rozložitelných materiálech, nových technikách tisku a inovací, které mají potenciál změnit přístup k designu a výrobě.

 

  • Jaké byly nejvýznamnější trendy v oblasti 3D tisku, které byly na konferenci zdůrazněny? 

Kateřina: „Jedním z hlavních témat byla možnost využití biologicky rozložitelných materiálů, jako jsou dřevitá vlákna a kyselina mléčná (polylaktid). Velký důraz byl kladen i na materiály jako jílové směsi, které mohou v budoucnu nahradit beton, jenž je už v současnosti široce využíván v 3D tisku.“

 

  • Jaké pokroky v materiálech pro 3D tisk byly diskutovány, zejména pokud jde o plasty?

Kateřina: „Tisk z plastů stále dominuje. Plast slouží jako referenční materiál, zejména pro průhledné a průsvitné komponenty. Materiál PETG se používá tam, kde je důležitý lesk a hladkost povrchu.“

  • Jak tyto nové trendy zlepšují udržitelnost a dopad na životní prostředí v oblasti 3D tisku?

Kateřina: „Velká část výzkumu se zaměřuje na rozvoj biologicky rozložitelných materiálů. Cílem je snížit environmentální dopady a nabídnou alternativy k tradičním plastům či betonu.“

  • Byly na konferenci představeny nějaké výrazné inovace, které by mohly zásadně změnit současné postupy v 3D tisku?

Kateřina: „Zajímavá byla prezentace metody neplanárního tisku, kde robot tiskne nejen ve vodorovných vrstvách, ale jeho hlava se může pohybovat ve 4. dimenzi. Tento přístup umožňuje nejen tisk ale i opravy stávajících objektů v nových rovinách.“

  • Jaké jsou podle řečníků největší výzvy v oblasti 3D tisku?

Kateřina: „Největší výzvou je uplatnitelnost 3D tisku biologických materiálů v praxi, které mají nahradit beton či plast. Jde o materiály neověřené dekádami užití, tedy je obtížně s nimi nakládat v architektuře.“

 

  • Jak vidíte vliv těchto nových trendů zejména v oblasti odbornosti pro projekt TAČR PlastIT?

Kateřina: „V rámci projektu PLASTIT se tiskem polylaktidu /PLA/ zabýváme, je zajímavé uvažovat i o kombinaci tohoto materiálu s dalšími biologicky odbouratelnými materiály. Dále víme, že je možné využívat i odpadní PLA, což by mohlo zlepšovat uhlíkovou stopu výsledných produktů. Na druhou stranu je zřejmé, že v některých případech chceme cílit na produkty trvanlivé a vlhkostně odolné.

Celá konference byla pro náš tým důležitým zdrojem inspirace. Diskuze o biologicky rozložitelných materiálech a inovacích, jako je neplanární tisk, rozšířili naše znalosti a nabídly nové možnosti pro naše projekty v rámci udržitelného designu. Jsme nadšeni z toho, co nás v oblasti 3D tisku ještě čeká, a jak můžeme tyto novinky přenést do našich budoucích projektů.

 

Projekt FW09020011 “Vývoj velkoformátového 3D tisku z recyklovaných plastů a jeho komerční aplikace v inovativním eko-designu“ je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu TREND / Podprogram 2 „Nováčci“.